Kecskeméten két egykori református kollégiumi épület is található. Az Ókollégium, mely 1830-ban épült a legelső kecskeméti iskolaépület helyén, valamint az Újkollégium, mely 1910 és 1912 között épült. Az Ókollégium ma a Károli Gáspár Református Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem közös jogi karát, illetve a Ráday Múzeumot foglalja magába. Az Újkollégiumban pedig jelenleg a Református Gimnázium és Általános iskola működik.
A kecskeméti Református Internátust sokkal később, 1993-ban emelték, az épület jelenleg a Református Internátus Diákotthonának ad otthont.
Mindegyik épületnek megvan a maga kalandos története. Az Ókollégium helyén korábban iskola működött, melynek létezéséről már 1564-ből vannak írásos feljegyzések. Később tanított itt Petri György, Sztárai Mihály vagy éppen Buzás Mihály is. Az Ókollégium épülete 1830-ban épül meg, egy évvel később pedig az intézmény megkapja a főiskolai rangot is. Megindul a lelkész-, valamint a jogi képzés. Ám lassacskán kezdett túl kicsinek tűnni az épület, szükségessé vált egy új épület felhúzása.
Az Újkollégium megépítéséhez azonban valahonnan anyagi alapot kellet szerezni. Ennek érdekében a templom környékét kezdték el fejleszteni és kiépítettek egy egész üzletsort. Az ezen üzlethelységek bérletéből származó jövedelem teremtette meg az építéshez szükséges anyagi alapot.
Maga az építkezés végül 1910. Április 18-án kezdődik meg, a kor egyik legkiemelkedőbb építésze, Mende Valér és segítője, Dombi Lajos tervei alapján.
Az épület végül 1913-ra el is készül, ám nem sokáig tudják arra használni, amire eredetileg szánták, a világháborúk ugyanis keresztülhúzzák mindenki elképzelését. Az intézmény egészen 1946-ig katonai kórházként funkcionál. 1948-ban aztán államosítják. Kicsivel később itt kezdi meg működését a Kodály Zoltán Ének-Zene Általános Iskola, ami 16 évig teljesen el is foglalja az épületet.
1990 márciusában a Presbitérium újra kifejezi az igényét az iskolai épületekre és iskolájuk újraindítására. Ugyanezen év őszén el is indul itt az első, huszonhat tanulóból álló osztály Mester Barnabás és Adorján Mihály vezetésével. 1991-re az ókollégiumi épület is visszakerül egyházi fenntartás alá. Az iskolai létszám közben folyamatosan nőtt: minden évben hárommal több osztályt sikerült indítani, mint a korábbiakban. Ezután következett, hogy az Újkollégiumot is visszaszerezzék. Ezt végül csak közel 540 millió forint kifizetésével tudták elérni. Miután azonban sikerült felhúztak még egy külön épületet az Ének-Zenei Iskolának is, hogy az is zavartalanul folytathassa működését.
Az iskolában folyó oktatás hamar magas színvonalra emelte az intézményt. Az iskolában tanulók között még napjainkban is igen magas a jó, illetve kitűnő tanulók száma, akik folyamatosan vesznek részt országos versenyeken, ahol a legtöbbször kiemelkedő eredményeket érnek el. Az iskola a mai napig nagyon fontos feladatának tartja a tehetséggondozást és az életre nevelést.
"A Kecskeméti Református Kollégium (Internátusa) fő feladatának tekinti, hogy diákjai elé egyértelmű és szilárd értékrendszert állítson, ismertesse meg református egyházunk életével, keresztyén életvitelre neveljen. Segítse elő, hogy a tanulók önállóan gondolkodó, döntésre képes, munkaszerető és becsületes állampolgárokká válhassanak."
Az intézmény fenntartója a kecskeméti Református Egyházközség, felügyelője a Református Egyházközség Presbitériuma. Pénzügyi feladatait a fenntartó által létrehozott Gazdasági Hivatal látja el.
(Matuz Kata)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése