Deák Ferenc úti villa-sor Egerben (281)






Eger megyei jogú város a Bükk-vidék délnyugati szélén fekszik. Az egri borvidék központjaként a legjelentősebb magyar borvárosok közé tartozik, az egri bikavér külföldön is ismert és elismert borfajta. Eger azonban nem csak boráról, vagy az egri várról híres, hanem csodálatos épületeiről is. A Deák Ferenc utcai villasor Eger egyik kincse, a belváros impozáns bejárata. Az előkertes, jellemzően szecessziós jegyeket magukon viselő villák 1913-1920 között épültek, korábban egy-egy család lakta őket, ma már több részre feldarabolva, akár 4-5 lakás is található bennük. A színház melletti modern társasház kicsit megtöri a képet, de a villák így is nagyon szépen kapcsolódnak a Kossuth Lajos utca palotáinak sorához.

Az utca neve sokszor változott, volt Hatvani út, Lenin út, előtte egy rövid ideig Sztálin út. A vasúttól délre eső szakasza Kerecsendi út, most pedig Mátyás király út. Deák Ferenc életének egri vonatkozásai. Deák Ferenc 1824-ben együtt jurátuskodott, vagyis töltötte jogi gyakorlatát Vitkovics Mihálynál Csiky Sándorral. Később (1861-ben) Deákot Eger város díszpolgárává választotta a képviselőtestület. Temetési szertartását Samassa József egri érsek végezte, a temetés napján pedig Egerben gyászmisét mondtak Deák Ferencért a Főszékesegyházban.
A református templom 1930-ban épült neobarokk stílusban, tervezője Ray Rezső. Az Egri Városszépítő Egyesület 2012-ben a templom elé szeretné elhelyezni Deák Ferenc mellszobrát, Pelcz Balázs alkotását. A Szent Imre Katolikus Általános Iskola a Deák Ferenc utca és a Hadnagy út sarkán található. Tervezője Wälder Gyula (1929). A Klapka utcától délre alakult ki a 20. század első évtizedeiben az utca keleti oldalán a „villasor”. A 3. szám alatti egyemeletes, előkertes villát Dr. Csutorás László megbízásából Wind István építette. Az 5. számú ház a Barchetty-villa, építésze Mohácsy László. A mai Stadion (korábban Levente, illetve Nagy József utca) helyén régebben a Bukuli-árok futott, amely gyakorlatilag a Hajdúhegy vizét vezette le a Deák Ferenc utcán keresztül az Érsekkertig, a korcsolyázó tóhoz. Az árok felett kőhíd ívelt át. Az árok és a híd névadója, Bukuli Márton a mai Grónay utcában lakó gazdaember volt.

A villasor az utóbbi időszakban felívelő pályán van, korábban több épület is erősen leromlott állapotban volt. Viszont mostanra elkezdték a házak felújítását, így sokban javult a helyzet. A lakhatatlanná vált villákat is szépen lassan renoválják és azóta volt amelyik új gazdárais talált időközben. A házat az önkormányzat közcélú adományként bocsájtotta a Talentum 2000 Alapítvány részére, hogy abban magániskolát üzemeltethessenek. Cserében az Alapítvány vállalta az épület felújítását. A külső munkák elkészültek, a korábban omladozó, graffitis külsőt tiszta világos szín váltotta az épületen. A felújítások során nemcsak az utcakép lett sokkal szebb, hanem az épületsor posztszecessziós mivolta miatt fontos volt, hogy a renoválás során az épületsort eredeti formájában megőrizzék. A villa különösen védendő értékei a felújítás után is szépen megmaradtak.

Források:
Wikipédia
Minden ami eger

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése