Sándor Béla János vitéz c. falfestménye és az Erzsébet Királyné Szálló (372-383)

372-373-374-375-376-377-378-379-380-381-382-383


Az ötven szobás Erzsébet Királyné szállót 1872-ben alapította Schmidt Károly és testvére. 1908-ban Szabó Imre, a korábbi főpincér vette át az üzemeltetést, az ő nevéhez köthető a szálloda fénykora -jelentősen bővítette a szállót, a szomszédos telken új épületet emelt. A komplexum a kor legnépszerűbb pesti szállodája lett: száz szoba központi fűtéssel, mosdók vízvezetékkel, lift, étterem, kávéház szolgálta a vendégek kényelmét. Az 1920-as években Szabó a pincét sörözővé alakította – Erzsébet Pince, később János Vitéz Söröző, majd János Pince néven működött. A falakra Sándor Béla festőművész, az Iparművészeti Iskola tanára készített táblakép-sorozatot.

A János vitéz című falemezre festett olajkép-sorozat (pannó) 12 képből állt, később 18 képre bővült. A pannókon Petőfi Sándor János vitézének egyes jelenetei láthatók, minden jelenethez négy-négy soros versidézet kapcsolódik. A képeket oszlopábrázolások tagolják. A söröző berendezése hatszemélyes fülke-asztalokból áll, minden fülkét egy-egy pannó díszít. A pannókból ifjabb Pataki Mihály kiadásában jelent meg 9x15 cm-es méretű képeslap sorozat.

A második világháború után az Erzsébet Szálló épületét államosították, panzióként működött tovább. A háborús sérüléseket nem javították ki és komolyabb restaurálást sem végeztek rajta, így állaga rohamosan romlott. 1970-ben lebontották. Helyén a HungarHotels építtetett modern szállodát – az Erzsébet Hotel 1985-ben nyílt meg.

A János Pince műemléki védelem alatt áll, napjainkban is korábbi formájában működik. A ma is népszerű söröző falain változatlanul látható a János vitéz. A pannókat 1984-ben restaurálta B. Tóth Klára és Lakos Lajos, illetve Szkok István festőművész.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése