A Szegedi Városi Színház megtervezésére a korszak híres bécsi építészpárosát kérték fel, Ferdinand Fellnert és Hermann Helmert, akik többek között olyan remek épületeket terveztek mint a Budapesti Operettszínház vagy a kecskeméti Katona József Színház.
A Nagyszínházat hivatalosan 1883. október 14-én nyitották meg, amely 680 nézőnek biztosította az operajátszás, operett és musical élvezetét. Azonban 1885 áprilisában színpadi tűz ütött ki, ami hatalmas pusztítást végzett. Az eredeti kivitelezők, Jiraszek Nándor és Krausz Lipót másfél éven belül csodát tettek, és a leégett falakból újra színházat csináltak, így 1886 októberében újfent megnyithatta kapuit. 1945. augusztus 29-én megkapta az állami jelzőt.
Az elkövetkező években meglátszódtak a politikai hatások a kultúrára nézve. 1949. augusztus 1-én, a vidéki színházak országos államosítását követően a Szegedi Állami Színház virágzása alábbhagyott. Bizonyos tagozatok megszűntek, az együttestagokat elbocsájtották, a színház javait (díszletek, jelmezek) pedig szét kellett osztani a többi színház között. Ennek a hanyatló időszaknak az 1956-os forradalom vet véget. Apránként a diktatúra megszűnésével egyidejűleg újra fejlődésnek indul a zenés színház.
Nyolc évnyi felújítást követően, 1986. október 4-én került sor az immáron modernizált, rekonstruált Színház átadására. Jelenleg három tagozattal (opera, dráma, tánc) várja a színházkedvelő közönséget.
(Weibl Kinga)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése