A Gresham-palota Budapest egyik építészeti látványossága a sok közül. Az évtizedek alatt többször változásokon ment keresztül, de szerencsére máig gyönyörködhetünk pompájában.
Építése
A 19. század elején Deron Antal nagykereskedő számára épült a klasszicista palota, amit aztán eladott gróf Nákó Jánosnak, aki görög származású üzletember volt. Innen lett ismert "Nákó-ház" néven az épület. De nem csak ők használtak, ugyanis a Magyar Tudományos Akadémia is ülésezett ott, amíg saját épületük el nem készült, valamint a Lánchíd angol építőit is elszállásolták a 162 szobában. Végül ennek helyén (Roosevelt tér 4-6) épült a Gresham-palota Quitter Zsigmond tervei alapján 1904-1906-ig.
A palota a 20. században
A szecessziós stílusú épületen a kor híres művészei dolgoztak: Maróti Géza és Telcs Ede a szobrokon, Róth Miksa az üvegablakokon és a Zsolnay-gyár a kerámiaburkolatokon. A Londonban székelő The Qresham biztosítótársaság működött két emeleten, lakók laktak fölötte és a földszinten a híres Gresham Kávéház üzemelt. Itt találkozott a baráti társaság, mely a Gresham kör nevet viselte és a két világháború között működött. Tagjai főleg művészek és műgyűjtők voltak, pl. Bernáth Aurél, Egry József és Szilágyi Sándor. Színháztudományi szempontból is jelentős még az épület, ugyanis az alagsori pincében volt Nagy Endre irodalmi kabaréja az 1920-as években, majd a Békeffy László vezette Pódium Kabaré, ami neves volt szókimondásáról és náci-ellenességéről.
A második világháború után működött még egy ideig itt a Gresham Mackó nevű borozó, ami kávéház helyén állt.1948-ban államosították a palotát és kisebb lakásokat alakítottak ki, de sajnos az épület állapota évről évre romlott.
Rekonstrukció és továbbélés a 21. században
Végül a Four Seasons nevű luxushotellánc vette meg az épületet az 1990-es években és nekiláttak a korhű rekonstrukciónak, ami több évig tartott. 2004-ben lettek készen a munkálatok és láthatóan profin jártak el, alig lehet megkülönböztetni a régit a régitől (például a hiányos Zsolnay kerámiaburkolat esetében). 179 szobát alakítottak ki, ebbe beletartozik két elnöki lakosztály és egy egész emeletet elfoglaló királyi lakosztály. A szállodának saját fürdője és étterme, bárja van, utóbbiba külsős nem vendégek is betérhetnek. Külföldi és magyar hírességek, üzletemberek kedvelt szállásadója.
Gábor István: Budapesti képeslapok
Berza László: Budapesti lexikon
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése