A kiscelli római katolikus templom (020)

 020


Vas megye észak-keleti részén fekszik Celldömölk. A kisváros öt település egyesítésből jött létre: Pordömölk, Nemesdömölk, Kiscell, Alsóság és Izsákfa. Kiscellt és Nemesdömölköt 1903-ban egyesítették, az új település neve Celldömölk lett. Alsóságot 1950-ben csatolták Celldömölkhöz, majd Izsákfát 1978-ban, a település várossá nyilvánításakor. Fekvésének, természeti értékeinek és vallásos szerepének hála jelentős turisztikai és egyházi szerepet tölt be a térségben. Az egykori települések karaktere, jellegzetességei még ma is felismerhetőek.  

Kiscell fejlődésének nemcsak vallási szerepe, az 1748-ban felépült temploma adott lendületet, de az is, hogy fontos állami hivatalt, a sóhivatalt idehelyezték. 1790-ben már vásártartási jogot és mezővárosi oklevelet kapott a település. A XIX. század elejére Kemenesalja központjává vált, majd 1871. után vasúti csomóponttá. 

Vallási központként, búcsújáróhelyként már a korai idők óta idevonzotta a hívőket, zarándokokat. Az Árpád-háziak idején alapították meg itt az apátságot. Bár az apátság alapítólevele nem maradt fenn, de első írásos említése 1252-ből valószínűsíti, hogy II. Béla királyunk alapította.  

Búcsújáróhellyé az 1700-as években vált. Koptik Odó, Csehországból érkezett apátot 1739-ben a pannonhalmi főapát nevezte ki apáttá. Ő hozta magával Mariazellből az ottani Mária-szobor másolatát, melynek helyet keresett. Sajnos ekkor Pordömölkön már csak romok voltak, más megoldást kellett találnia a szobor elhelyezésére és az apátság felvirágoztatására. Így talált rá egy apátsági birtokra az ősi monostor-templomtól keletre. Itt építette fel a Szent Anna kápolnát, mely ekkor még fából készült. Itt helyezte el a kegyszobrot. Mellette magának csak egy földbevájt remetekunyhót készíttetett és egy kutat ásatott. Kútásás közben az egyik munkásra egy hatalmas kő esett, de – bár gyógyulásához nem fűztek reményt – mégis felépült a baleset után. A csodás gyógyulást Szűz Mária közbenjárásának tulajdonították. A csodatevő szobornak híre elterjedt a hívő között, így voltak olyan évek, amikor 50 000 zarándok látogatta meg a kápolnát. A zarándokok számának növekedése miatt szükségessé vált egy új templom építése. A pannonhalmi főapát, a magyar főurak és Róma támogatását is élvező építkezés eredményeképpen 1748. szeptember 15-én, ünnepélyes keretek között, a hívők sokaságának kísérete mellett vitték át a kegyszobrot az újonnan épült templomba

Források:

Celldömölk. Településképi arculati kézikönyv

Celldömölk Wikipédia oldal

Magyar Katolikus Lexikon.Celldömölk

Celldömölk város honlapja. A katolikus egyház Celldömölkön

Celldömölki Nagyboldogasszony templom

Magyar Katolikus Lexikon. Koptik Odó

Mariazell Wikipédia oldal

Kép

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése