Kálvin-tér (209)

209



A mai Kálvin-tér hosszú történelmi múlttal és sok különböző névvel rendelkezett mielőtt elért volna a mostani megnevezéséig. “A 18. századtól Ketschkemeterplatz (Kecskeméti tér), illetve Heu- und Borstenviehhändler Platz (Széna- és sertéskereskedők tere), a 19. századtól Heumarkt (Széna piac), 1866-tól Heuplatz (Széna tér), 1874-től Calvin tér, 1953-tól újabb írásmóddal Kálvin tér.” Nevét végül Kálvin János francia származású svájci reformátorról kapta.

Folyamatos fejlődése és változása elkerülhetetlen volt annak köszönhetően, hogy a belváros egyik legforgalmasabb csomópontja és három kerület metszetében helyezkedik el. A 18. Század folyamán az akkor még két különböző város Buda és Pest népessége kimagaslóan elkezdett megnövekedni bevándorlók által és ennek köszönhetően új házakat építettek majd a század végére a korábbi falak lebontásával tervezés nélkül alakultak ki az akkori utcák.

Azonban 1913-ban igen is tervben voltak nagy változások a templom körül épületek lebontási szándékával kezdeményezve és pláza-bérház került volna a helyükre. Az akkor már múlt századra emlékeztető szökőkútnak is búcsút terveztek inteni. Végül ezek egyike sem következett be, de sajnálatos módon a sors másként akarta és a rákövetkező 1944-1945-ös ostrom során a békebeli környezet szinte teljesen megsemmisült. A szökőkút újrafaragva 1959-ben mutatkozott meg az Erzsébet téren.

Források:

Wikipédia - Kálvin tér

Epa - Kálvin tér szerepe Pest városfejlődésében


Képek (Kálvin tér régen és ma):

Kálvin tér ~1912

Kálvin tér 1896

Kálvin tér manapság 1

Kálvin tér manapság 2

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése