A Magyar Állami Operaház az egyetlen olyan színház Magyarországon, amely operákra és balettekre szakosodott. Az épület neoreneszánsz stílusban épület a 19. Században. A terveket Ybl Miklós készítette. A belső terek díszítésében olyan híres magyar művészek vettek részt, mint Székely Bertalan, Than Mór és Lotz Károly.
Az 1867-es kiegyezésig a Nemzeti Színházban rendezték meg a zenés drámai műfajú előadásokat. Ezután azonban a város gyors fejlődésének hatására már szűknek bizonyult a feladat ellátására. 1872-ben alakult meg az a bizottság, amely kijelölte a helyét a felépítendő új operaháznak. 1873-ban Ybl Miklós nyerte meg a megépítésre kiírt versenytárgyalást. 1875-ben el is kezdődött az építkezés és kilenc év múlva készült el. A Magyar Királyi Operaházat 1884. szeptember 27-én, Ferencz József császár jelenlétében, ünnepélyes keretek között nyitották meg. Az első előadáson Erkel Ferenc vezényletével a Bánk bán első felvonását, a Hunyadi László nyitányát és a Lohengrin első felvonását adták elő.
Hamarosan problémák adódtak a társulatban. Sem a színvonal, sem a színészek létszáma nem tudott megfelelni a követelményeknek. Ehhez jöttek az anyagi problémák, és az, hogy a pesti közönség nem tudta kifizetni az előadás költségeit.
A társulat helyzetének fellendülése 1888 és 1891 között volt tapasztalható, amikor Gustav Mahler volt az igazgató. Később az első világháború kitörése újra visszavetette a társulat működését, és be is kellett zárni az Operaházat.
A két világháború között Radnai Miklós és Márkus László igazgatósága alatt ismét virágzásnak indult. A második világháború már kevésbé volt hatással a működésére és már 1945 márciusában újra indult.
1945 óta viseli a Magyar Állami Operaház nevet. Pár év múlva a megnövekedett igények miatt hozzá csatolták a Városi Színházat, amely 195-ban az Erkel Színház nevet vette fel.
Az operatársulat mellett a Magyar Állami Operaházban kapott helyet a Magyar Nemzeti Balett is. Ezenkívül tagja az Opera Európa szövetségnek is.
Források:
Képek:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése