A Szentháromságtéri Pénzügyminisztérium
Az épületet 1901 től- 1904 ig építették Fellner Sándor tervei alapján, és 1906-ra lett átadva Pénzügyminisztériumként. A Szentháromság tér 6.szám alatt található meg.
Építészeti stílusa az angol gótika és a késő francia barokk ötvözése. Sok hasonlóságban osztozik a szintén Buda várában található Nagyboldogasszony templommal. A Kamara helyében lépett működésbe.
Az épületben 300 fős bálterem, márvánnyal burkolt aula, miniszteri szobák és várakozóhelységek,kandallóval rendelkező, tanács illetve fogadó termek találhatóak. A szobrok és a külső téri díszítések Zsolnay Vilmosnak köszönhetőek, aki 1902 júliusától szüntelen dekorálta az épületet gyári vállalkozásával. A padlózat és a fából készült bútorok Gregersen Guillard norvég származású budapesti asztalos műve volt, aki huszonévesen egy véletlen szerencsétlenség folytán került Budapestre átutazóban, megfosztva poggyászaitól. Évekkel később vissza tudott utazni, de vállalkozása olyan méretű virágzásba kezdett a fővárosban sok lehetőségnek köszönhetően, végül itt telepedett le az országban rokonaival, részt vett a későbbi szabadságharcban is. A szőnyegeket Haas Fülöp gyára készítette a díszlépcsőkre, Hochmann József pedig a műlakatokat és a főhomlokzat három nagy kapuzatát is ő készítette szecessziós jegyekben gazdagon.
Az első világháború után azonban több okból funkcióját vesztette, 1948 és 1962 között folyamatos helyreállítás alatt állt. Ebben az időszakban a Budapesti Műszaki Egyetem használta kollégiumi épületként, ezért is tartják a 1956-os forradalom egyik fontos helyszínének, hiszen a klubhelyiségeket a forradalomra vezető diák mozgalom is használta. A forradalom után 1968-ban ismét visszatért az élet az épületbe, a hátsó szárnyon pedig Pénzügyi Levéltár működik a többi helységet pedig kulturális és turisztikai célokból használják különböző intézmények.
Ezekben az években pedig felújítást tervez a kormány a palotára és a Fortuna térre. Teljes beépitést terveznek a területre, a pénzügyminisztériumi épület hátsó részébe új négyzet alapú irodahelyiséget, és a kettő közé pedig korszerű közlekedési teret,átjáró hidakat építtetnének összekötve a két épületet. A munkálatok már elkezdődtek,
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése