Tabán madártávlatból (197)



A képeslapon a Tabáni látkép látható a Gellért hegyről nézve, előtérben a Szent Gellért püspök emlékművel. Tabán Budapest I. kerületének negyede, városrésze. A képen még jól kivehető a Szent Demeter szerb ortodox templom, az Alexandriai Szent Katalin templom tornya. Valamint a háttérben a sértetlen Budai Vár (Királyi Palota), a Lánchíd és a Margit híd. Mivel a Királyi Palota a képeslapon sértetlennek látszik, arra következtethetünk, hogy a kép biztosan 1945 előtt készült, mert a Budai Vár (Királyi Palota) a II. világháborúban komoly károkat szenvedett el. Így a kép vélhetően a XX. század első vagy második negyedében készülhetett.  

(Fotó: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum)


Szent Gellért szobor: 

A Szent Gellért szobor egy köztéri emlékmű, mely egy két alakból álló kompozíció Budapest I. és IX. kerületének határán, a budai oldalon, a Gellért-hegy oldalában kb. 40 méteres magasságban helyezkedik el. A Gellért-szobrot Jankovits Gyula szobrász készítette 1904-ben, a mű 7 méter magas és bronzból készült. Mint ahogy a neve is erre utal, a szoboregyüttes Gellért püspököt ábrázolja, jobb kezében ég felé emelt kereszttel, bal kezét szívén tartva, szónokolva, lábánál a megtért vitéz alakjával, mely szoboralak Gárdos Aladár munkája. A szoboregyüttest a Francsek Imre építész által tervezett félköríves „csarnok”, árkádos épület vesz körül. A látvány összképét a vízesés teszi teljessé. A szoborkompozíciót arra a helyre tervezték, ahol Gellért püspök (Velence, 977. április 23. – Buda, Kelen-hegy, 1046. augusztus 29.), vértanúhalált halt a pogány Vata kezei által. A szobor egyike az I. Ferenc József magyar király által adományozott 10 szobornak, melyet eredetileg 3 méteresre terveztek, ezt később növelték meg 7 méterre, hogy ne olvadjon bele a hegybe. A szoboregyüttes az Erzsébet híd irányából közelíthető meg a legkönnyebben. 

Idén októberben (2021. 11.) kezdődött meg a Gellért-szobrot körül vevő félköríves oszlopsor felújítása, a munkálatokat a Budapest Galéria végzi, a munkálatok várhatóan év végéig tartanak majd.

Könyvtári érdekesség, hogy az Országos Széchényi Könyvtár 1984 októbere – 1985 márciusa között költözött a Budai Várba. 

(Fotó: Fortepan)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése