A Kastély:
Festetics Kristóf családjával Balatonkeresztúron élt, az 1730-as években 24.000 forintért vásárolta meg gersei Pethő Zsigmondtól annak keszthelyi birtokait, és kezdte el a várkastély helyén új otthonának, egy barokk kastélynak az építtetését. Az építkezés 1745-ben indult a megvásárolt birtokon. Többször átalakították, hozzáépítettek. Festetics György az 1780-as évek táján, valószínűleg a Jakabházi Sallér Judittal kötött házassága után, amellyel 400.000 forintnyi hozományhoz juttatta családját, bővítette a keszthelyi kastélyt, a főépületet újjáépíttette, és megépíttette azt a szárnyat, amelyben ma a könyvtár van. Létrehozta a mai könyvtártermet, melyben az akkori folyóiratok szerint mintegy 8 000 kötet volt már akkor is.
(Fotó: Wikipédia) |
A Könyvtár:
"Főúri és szakmai könyvtár érdekes együttélését, átmeneti jellegét mutatja a keszthelyi Georgikon könyvtára. Festetics György az 1798-ban alapított mezőgazdasági szakoktatási iskola, a Georgikon mellé 1810-1812 között könyvtárat is létesített -, régi magyar vonatkozású kéziratokban és egyéb ritkaságokban gazdag családi könyvtára kiegészítéseként. A 8000 kötetes könyvtárat hitbizományi jellegűvé tette, és korszerű könyvtárhasználati szabályzatot léptetett életbe. A könyvtár ugyan nem volt nyilvános, a Georgikon tanárai azonban szabadon, mások pedig a tulajdonos hozzájárulásával használhatták. 1839-ben fia a szakkönyvtárat függetlenítette a családi könyvtártól. Hasonló jellegű és funkciójú volt a mosonmagyaróvári mezőgazdasági akadémia könyvtára is."
A második világháborúban a kastély épülete és a könyvtár komolyabb károkat nem szenvedett. A kastély bútorzatát széthordták. Az egykori bútorok magángyűjtőkhöz, máglyára vagy nagyobb múzeumok gyűjteményébe kerültek. A könyvtár állománya egy lefalazásnak köszönhetően egyben maradt. A kötetek nagy része később az Országos Széchényi Könyvtárba került. A kastély rekonstrukciója közel 10 éven át zajlott. A kastély jelenleg régi pompájában látogatható.
(Fotó: Wikipédia) |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése