Herkulesfürdő üdülőhely, város a mai Románia területén, Krassó-Szörény megyében. Orsova városától 17 kilométerre északra, a Cserna folyó partján fekszik. Herkulesfürdő gyógyvizei reuma, nőgyógyászati betegségek, emésztési zavarok, periférikus idegrendszeri, légző- és mozgásszervi megbetegedések gyógyítására alkalmasak ülőfürdőként, illetve ivókúra formájában.
A helyet már a rómaiak ismerték gyógyvizeiről, és „Ad aquas Herculi sacras”, azaz „Herkules szent vizeihez” néven emlegették, innen származtatható magyar, román (Băile Herculane), illetve német (Herkulesbad) neve is. Először Traianus császár építtetett fürdőket a forrásokra, valamint Aesculapius, Hygieia és Herkules istenek tiszteletére templomokat és szobrokat. A középkor folyamán elhanyagolták, legközelebb a 18. században fedezték és kapták fel ismét fürdőhelyként. A köszvényben szenvedő gróf Johann Andreas Hamilton osztrák altábornagy járta ki Habsburg Károlynál, hogy katonák számára üdülőfalu építtessen itt. Ekkor készült el három kaszárnya, egy kápolna és egy vendéglő, illetve az első fürdőházak: a Franciska (később Sarolta)-, a Herkules (később Sós)- és a Zsindelyes (később Lajos)-fürdő. Az üdülőtelepet „Mehádiai fürdők”-nek nevezték el, mivel a Déli-Kárpátok Retyezát csoportjához tartozó Mehádiai-hegység lábánál fekszik. Az 1737-es török háború alatt megsemmisült, végül 1817-ben építették újra Habsburg–Lotaringiai Ferenc irányításával, ekkor kapta meg ismét eredeti nevét: Herkulesfürdő. Az Osztrák-Magyar Monarchia egyik leghíresebb fürdőhelye volt, virágkorát a 19. század második felében élte, ekkor épült fel a gyógycsarnok, a Rezső- és Ferenc József-udvar és a kupolás Szapáry-fürdő, valamint a fürdőhely díszes villái és nyaralói. Sisi második legkedveltebb fürdőhelye volt, ahol Ausztria császárnéja, Magyarország és Csehország királynéja gyakran megfordult.
Herkulesfürdő mai állapota sajnos kiábrándító. Bár a régi üdülőteleptől kissé távolabb az 1970-es években hatalmas, akkor modernnek számító épületekből új fürdőtelep épült fel, a rendszerváltás után a teljes települést elhanyagolták. A korrupció, az ingatlanspekuláció és a és tulajdonjogi viszálykodás miatt üresen állnak mind a régi, mind az új épületek, és állapotukban nagy mértékű romlás következett be. Nem sok hiányzik, hogy Európa egyik legrégebbi fürdőhelyének műemléképületei a teljes enyészeté legyenek. A turizmus egyelőre részben kitart, de a látvány lehangoló és szomorú, az odalátogatók is inkább csak a pusztulásra kíváncsiak.
(Ágoston Szász Katalin)
Források és képek:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Herkulesf%C3%BCrd%C5%91
https://www.szekelyfoldiinfo.ro/Menu/herkulesfurdo-prezentacio_kepekben-turisztikai_attrakciok-szallas-helyek-terkep-a_kornyek_turisztikai_latvanyossagai-szallasai-herkulesfurdo.html
https://foter.ro/cikk/20181026_sisi_kedvelt_udulohelye_ma_mar_kisertetvaros/
https://falanszter.blog.hu/2020/06/19/sorra_dolnek_ossze_herkulesfurdo_vilaghiru_palotai
https://mandadb.hu/tetel/342300/Herkulesfurdo_Ferenc_Jozsef_udvar
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése