Az egykor önálló településként létező Zimony ma Belgrád városrésze, és a trianoni békeszerződésig Szerém vármegyéhez tartozott. Zimony a 12. században a magyar-bizánci határ legfontosabb városa volt, majd a török terjeszkedés során ismét megnőtt a jelentősége. Az itt álló várnak már csak romjai maradtak, egykor azonban a Hunyadiak birtokában volt, és itt hunyt el Hunyadi János 1456-ban, a nándorfehévári diadal után. A Hunyadi-torony 1896-ban, a milleniumi ünnepségek keretében épült a lerombolt vár udvara mellett, és a nándorfehérvári csata mellett Hunyadinak is egyfajta emléket állít.
A 37 méter magas, és három csúcsban végződő torony már az 1900-as évek elején megjelenő képeslapokon is Hunyadi-toronyként került be a köztudatba. Az emlékmű három művész alkotása volt: a toronyépületet Berczik Gyula műépítész és műszaki tanácsos tervezte meg. A később lerombolt Hungária ülőszobrát Róna József szobrász mintázta meg. A két oroszlánnal, a torony tetején (egykor) díszelgő, impozáns méretű (4,5 méteres) turulmadarat pedig Bezerédi Gyula szobrász készítette. A hármas torony középső főtornyából gyönyörű kilátás nyílik a Dráva és a Duna vidékére, a két kisebb toronyban vannak a lépcsők, és különböző belső helyiségek.
A Vasárnapi Újság 1896-ban megjelent 18. számában így írtak az emlékműről: "A nagy méretek dacára az emlék formája könnyed, s rögtön megmutatja, hogy nem komor harcok bástyájául áll ott, hanem kegyeletes emléket hirdet, nyugodtan, büszkén egy ország határánál. (…) Az emlékmű a franczia renaissance-ra emlékeztető változatos formáival, kellemes részleteivel, találó tagozásaival leleményes fantáziára vall. Teljes egészében pedig a szemlélőben azt a biztos tudatot kelti, hogy beláthatatlan időkre épült." Ebből a leírásból érzékelhető, hogy milyen szép és jelentős volt a Hunyadi-torony akkoriban.
A díszes emlékmű azonban nem maradt sokáig teljes pompájában, ugyanis a két világháború között szerb fiatalok egészen lecsupaszították: eltűnt a tetejéről a turulmadár, az erkélyről a Hungária-szobor a két oroszlánnal, illetve számos kisebb szobor és egyéb díszítő elem. Így a torony díszek nélkül, csupaszon maradt, és bár a nándorfehérvári diadal 550. évfordulója kapcsán felmerült a helyreállítás gondolata, ez azóta sem valósult meg. Viszont az épületet felújították, így a torony jelenleg kilátóként, valamint képzőművészeti galériaként működik és látogatható.
Források:
Képek a torony jelenlegi állapotáról
Értéktár: Hunyadi-torony
Milleniumi emlékmű Zimonyban
Létünk folyóirat: A zimonyi Hunyadi-torony
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése