Királyi József Műegyetem (205)



"A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem története több századra nyúlik vissza, mivel az egyik jogelődjét, a Institutum Geometricumot 1782-ben, míg a másikat, a József Ipartanodát 1844-ben alapították."

Az 1844-ben alapított és 1846-óta működő József Ipartanodába 1850-ben beolvasztották az addig a Tudományegyetem égisze alatt létező Institutum Geometricumot, amely egyébiránt Európa első felsőfokú mérnökképző intézete volt. Az 1850-es összeolvadás egyben lefokozást is jelentett, hiszen ezzel az addig létező felsőfokú mérnökképzés gyakorlatilag megszűnt hazánkban, azonban csak néhány évre, mivel Joseph Polytechnicum elnevezéssel 1856-tól a nevében már ismét felsőfokú intézménnyé vált, Stoczek József vezetésével.

Magyarországon nagy szükség volt mérnökökre, elsősorban vízépítő szakemberekre, földmérőkre, ezért az első időkben leginkább ilyen mérnököket képeztek, később építőmérnököket. Ebben az időszakban tanult ott Vásárhelyi Pál vagy Beszédes József, akiknek kiemelkedő tudását az Al-Duna vagy a Tisza szabályozása is bizonyítja.

 150 éve Ferenc József aláírta azt a törvényt, amely létrehozta a Királyi József Műegyetemet. A törvényt  Eötvös József készítette elő, aki vallás- és már 1848-ban az önálló műszaki egyetem megteremtése mellett volt, és 1867-ben meg is valósíthatta a tervet. A törvényt az Országgyűlés elfogadta és 1871. július 10-én Ferenc József is aláírta.

A királyi József Műegyetem nevében szerepelt elsőnek az "egyetem" kifejezés a világon. Az egyetem doktori címet nem adhatott ki, arra 30 évet még várni kellett. Azonban a műegyetemet egyenrangúnak tekintették a Tudományegyetemmel és a  tanárait is a Tudományegyetem tanári karával.

Előírták, hogy a képzést Pesten tartják, ezért kibérelték a Nagel-házat a Lónyay és a Gönczy Pál utca sarkán. "Az 1871-1872-as tanévre már 500 hallgatója volt az egyetemnek". Itt tíz éven keresztül foglalkoztatták a diákokat, majd elsőnek a Kiskörútra, majd 1909-ben Budára költözött. 

Az 1980-as évektől a mérnöki tudományokat más tudományokkal ötvöző szak indult. "1991 őszén indult a doktoranduszképzés, 1993 szeptemberében kezdődött meg a kreditrendszer bevezetése, 1997-ben elindult a költségtérítéses képzés. Az 1990-es évek második felétől új képzési formák (pl. kar- és egyetemközi képzés, másoddiplomás képzés, távoktatás) is megjelentek." Az egyetemet 2000. január elsejétől hívják  Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem-nek

Forrás:
150 éves a Királyi József Műegyetem


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése